جمعه ٠٦ ارديبهشت ١٣٩٨ - 
1 2 3
منو اصلی
صفحه اصلي > دانستنیها > بهداشتی > بهداشت محيط 
 
 

دستورالعمل سالم سازی سبزیجات

مرحله اول (پاکسازی):ابتدا سبزيجات را بخوبي پاك كرده وشستشو دهيد.

      
مرحله دوم (انگل زدایی)سپس سبزیجات را در يك ظرف 5 ليتري ريخته بازاء ‌هر ليتر 3 تا 5 قطره مايع ظرفشوئي

معمولي به آن اضافه كرده و ظرف را از آب پر كرده قدري بهم زده تا تمام سبزي در داخل كفاب قرار گيرد . مدت 5 دقيقه سبزي را در كفاب نگهداري سپس سبزي را ازروي كفاب جمع آوري و كفاب را تخليه كرده و ظرف و سبزي را مجدداً با آب سالم شستشودهيد تا تخم انگل ها و باقيمانده مايع ظرفشوئي از آنها جدا شوند.  

 مرحله سوم( ضدعفونی):براي ضدعفوني و از بين بردن ميكروبها ،‌ يك گرم (نصف قاشق چايخوري) پودرپركلرين70درصد را در ظرف 5 ليتري پر از آب ريخته كاملاً حل كنيد تا محلول ضدعفوني كننده بدست آيد. سپس سبزي انگل زدائي شده را براي مدت 10دقيقه در محلول ضدعفونيكننده اخير قرار دهيد تا ميكروبهاي آن از بین روند. ضمناً ساير گندزداهاي موجود در بازار كه داراي مجوز از وزارت بهداشت مي باشند نيز قابل استفاده مي باشد كه در اين گونه موارد بايد مطابق دستورالعمل مندرج بر روي بسته بندی

    
مرحله چهارم (آبکشی ):سبزي ضدعفوني شده را مجدداًبا آب سالم بشوئيد تا باقيمانده كلر يا ماده گندزدا از آن جدا شود و سپس مصرف نمائيد.

 

 

                          شبكه بهداشت و درمان شميرانات

                                                                                         واحد بهداشت محيط

هفته دخانيات و مطالب مربوط به آن:

 

یک سری باورهای نادرست و واقعیت درباره کشیدن قلیان وجود دارد که برای شما بیان می کنیم:

 

باور  غلط 1- ازآنجا که تنباکوی قلیان از طریق آب فیلتر می‌شود، کلیه مواد مضر آن تصفیه می‌شود.

واقعیت 1- کشیدن تنباکو از طریق آب، مواد سرطان‌زای آن را تصفیه نمی‌کند. این دود می‌تواند به اندازه دود سیگار اثر مخرب بر روی ریه و قلب داشته باشد.

باور غلط 2- استنشاق دود قلیان ریه‌ها را نمی‌سوزاند، به همین دلیل مضر نیست.

واقعیت 2- دود قلیان وقتی استنشاق می‌شود، ریه‌ها را نمی‌سوزاند، زیرا از طریق آبی که در پایین آن قرار دارد خنک می‌شود. با اینکه دود خنک می‌شود، اما هنوز هم حاوی مواد سرطان‌زایی است که برای بدن مضر است.

باور غلط 3- کشیدن قلیان سالم‌تر از کشیدن سیگار است.

واقعیت 3- دود قلیان به همان اندازه دود سیگار مضر است. قلیان به طریقی متفاوت دود تولید می‌‌کند: دود سیگار از سوختن تنباکو ایجاد می‌شود، در حالی که دود قلیان از طریق گرم شدن تنباکویی که در کاسه‌ای بالای آن قرار دارد از طریق زغال تولید می‌شود. محصول نهایی آن یعنی دود، یکسان است که حاوی مواد سرطان‌زا است.

باور غلط 4- کشیدن قلیان به اندازه کشیدن سیگار اعتیادآور نیست، زیرا نیکوتین ندارد.

واقعیت 4- تنباکوی قلیان هم مثل تنباکوهای معمولی حاوی نیکوتین است. در واقع، در یک جلسه 60 دقیقه‌ای قلیان، فرد در معرض حجم دودی 100 تا 200 مرتبه بیشتر از یک سیگار قرار می‌گیرد.

باور غلط 5- تنباکوی گیاهی قلیان سالم‌تر از تنباکوی معمولی است.

واقعیت 5- این هم مثل کشیدن سیگار گیاهی یا "طبیعی"، فرد را در معرض مواد سرطان‌زا قرار می‌دهد.

 

 

دود دست دوم و دست سوم چیست ؟

دود دست دوم سيگار:

دود سيگار دست دوم، دود سيگاري است كه به محيط وارد مي شود و ديگران آن را استنشاق مي كنند.اين دود مخلوطي از دود سيگار و بازدم يك فردسيگاري است كه از دهان خود به بيرون منتقل مي كند. طي يك ساعت در اطاق پر از دود سيگار، يك فرد غيرسيگاري ممكن است معادل كشيدن 15سيگار فيلتردار، مواد سمي موجود در دود سيگار رااستنشاق كند. طبق گزارش هاي سازمان جهاني بهداشت، يكي از هر 10 مرگ ناشي از تنباكو، براي افراد سيگاري دست دوم اتفاق مي افتد. بين 70 تا 90درصد از مردم غيرسيگاري در معرض دود سيگار افرادسيگاري هستند. در طول دو دهه گذشته دانشمندان اثبات كرده اند كه همه بيماري هاي ناشي از سيگاركشيدن، در افراد سيگاري دست دوم هم ممكن است ايجاد شود مثلاً سرطان ريه يا بيماري هاي قلبي-عروقي. زناني كه شوهر سيگاري دارند 91 درصد بيش از ساير زنان به بيماري هاي قلبي مبتلا مي شوند. علاوه بر آن احتمال ابتلا به سرطان ريه و مرگ به دليل اين بيماري هم در اين خانم ها 2 برابر ديگران است. حتي وقتي اين زنان باردار مي شوند احتمال سقط و مرده زايي بيشتري در آنها وجود دارد.ترکیبات نیکوتین خون نیمی از کودکان ایرانی، بالاتر از حد مجاز است و  والدین بسیاری از این کودکان حتی یک­بار نیز سیگار مصرف نکرده­اند.نیمی از کودکان جهان (حدود 700 میلیون نفر) در معرض استنشاق دود تحمیلی سیگار قرار دارند.کارشناسان با گردآوری داده‌هایی از 192 کشور محاسبه کرده است که سالانه در سراسر جهان حدود 600 هزار مورد فوت به واسطه در معرض دود دست دوم سیگار قرار گرفتن  بوده است

دود دست سوم سیگار:

 حتی سیگار کشیدن در بیرون از خانه و در محیط باز خطر سیگار را برای دیگران ( افراد غیر سیگاری بخصوص کودکان و فرزندان ) از بین نمی برد.
یک تهدید بهداشتی جدید را به سیگار کشیدن اضافه کنید: (همو طنان عزیز  لطفاً خطر را جدی بگیرید و از بغل کردن و بوسیدن کودکان خود توسط افراد سیگاری جلوگیری نمایید)

علاوه بر آسیب ناشی از خود سیگار کشیدن (دود سیگار دست اول) و استنشاق دود سیگار محیطی (دود سیگار دست دوم)، دود سیگار دست سوم هم  به خصوص برای نوزادان و نوپایان خطرناک می باشد                            

بررسی جدید نشان می‌دهد که باقیمانده‌های نیکوتین که در سطح اجسام باقی می‌ماند، می‌تواند با سایر مواد دیگر در هوا واکنش کند، و مواد سرطان‌زای قویی را تشکیل دهند مواد شیمیایی که با سرطان های گوناگون پیوند دارند .در حالیکه دود سیگار دست اول به طور مستقیم بوسیله فرد سیگاری استنشاق می‌شود، و دود سیگار دست دوم دود سیگاری است که به محیط وارد می‌شود و دیگران آن را استنشاق می‌کنند،‌ دود سیگار دست سوم باقیمانده دود محیطی یا دست دوم بر روی سطوح است

سوختن توتون، نیکوتین را به شکل بخار آزاد می‌کند که به شدت جذب سطوح درون خانه مانند دیوارها، سقف‌ها، فرش‌ها،‌ پرده‌ها و اسباب و اثاث خانه می‌شود. نیکوتین می‌تواند روی این مواد برای روزها، هفته‌ها و حتی ماه‌ها باقی بماند."

دانشمندان از چندین سال قبل می‌دانسته‌اند که دود سیگار روی سطوح می‌‌نشیند و در آنجا می‌تواند با سایر مواد شیمیایی وارد واکنش شود. اما به گفته پژوهشگران این بررسی جدید نشان داد که واکنش‌های دود سیگار باقیمانده در محیط می‌تواند به ایجاد مولکول‌‌هایی در هوا بینجامد که تا به حال به عنوان منبع مواد آلاینده زیانبار نادیده گرفته شوند

بررسی ها نشان می‌دهد که این نیکوتین باقیمانده در محیط با اسید نیترو محیطی وارد واکنش میشودو نیتروزامین‌های سرطانزای خاص توتون را بوجود می آورند که جز مواد سریع الاثر و قدرتمند هستند که هم در توتون سوخته نشده هم در دود توتون وجود دارد.

با توجه جذب و حفظ مقادیر بالای نیکوتین در سطوح درون خانه، از جمله لباس‌ها و پوست انسان، یافته‌های ما بیانگر آن است این دود دست سوم از طریق جذب از راه پوست، استنشاق غبار و بلع یک خطر بهداشتی قبلا مورد توجه قرار نگرفته است."

از آنجایی که اغلب وسائل نقلیه مقداری اسید نیترو آزاد می‌کنند که می‌تواند به بخش مسافران نفوذ کند،‌ همچنین آزمایش‌های در سطوح داخلی ماشین افراد شدیدا سیگاری از جمله سطح استیل جعبه داشبورد انجام شد. این اندازه‌گیری‌ها نشان‌دهنده میزان قابل‌ توجه نیتروزآمین های سرطان زای خاص توتون در این محل بود.

بنابراین دود سیگار دست سوم بیشترین خطر را برای نوزادان و نوپایان دارد

حتی سیگار کشیدن در بیرون از خانه هم مشکل را کاملا حل نمی‌کند.
لارا گاندال، یکی دیگر از این پژوهشگران از آزمایشگاه برکلی گفت: "سیگار کشیدن در بیرون از خانه بهتر از سیگار کشیدن درون خانه است، اما همچنان باقیمانده‌های نیکوتین به پوست و لباس فرد سیگاری خواهد نشست. این باقیمانده هنگامی فرد سیگاری به درون خانه بازمی‌گردد، در همه جا منتشر خواهند شد

ژوهشگران در مقاله‌شان راه‌های متعددی را برای محدود کردن اثر دود سیگار دست سوم پیشنهاد می‌کنند، از جمله کاربرد محیط‌های 100 درصد عاری از دود سیگار در مکان‌های عمومی و محدودیت‌های شخصی در مکان‌های سکونت و اتومبیل‌ها. در ساختمانی که مقادیر بالای دود سیگار در آن وجود داشته است، تعویض فرش‌ها، پرده‌ها و کاغذ دیواری‌ها می‌تواند به کاهش قرارگیری در معرض این مواد سرطان‌زا کمک کند.

 

قليان

قليان که از يک کوزه شيشه ای يا سفالی، سرک سفالی، نی چوبی يا شيلنگ بلند ساخته شده ، از زمان صفويه به ايران وارد شد و به خاطر نحوه استفاده و ظاهرا" کم زيان بودن آن به نسبت چپق، باب طبع ايرانيان قرار گرفت و به سرعت بين مردم رواج يافت. در همين زمان قهوه خانه ها برای اولين بار، در بيرون شهرها برای استراحت مسافران، راه اندازی شد و قليان هم به خاطر رواج و محبوبيتش نزد مردم، اندک اندک يکی از عناصر تفکيک ناپذير آن شد.

قليان و مخاطرات اجتماعي :

  در سالهاي گذشته استفاده از قليانبه سنين بالامحدود مي شد، در حالي كه در چند سال اخير ضمن افزایش استفاده از قليان متاسفانه نوجوانان و جوانان به طرفداران اصليآن تبديل شده اند.   

تاسف بار تر اینکه قليان اخیرا مصرف خانوادگی پيدا کرده است. يعنی پدر و مادر همراه با فرزندان جوان و نوجوان خود، در مکان های تفريحی عمومی، قليان دود می کنند .

خانوادگی شدن قليان باعث شروع عادت به نيکوتين در نوجوانان می شود.بطوریکه علاوه بر اين که قباحت و زشتی مصرف دخانیات و به تبع آن مصرف نيکوتين در نوجوانان از بين می رود، آنان را به نيکوتين نيز عادت می دهد و همین امر باعث می شود به مرور مصرف قلیان به مصرف سيگار تبديل شود ، چرا كه قليان را در هر مكان و زماني نمي‌توان كشيد ( قليان براي آماده شدن نياز به وسايل و ابزار و ذغال و ... دارد ) اما سيگار به راحتي در هر مكان و زماني قابل دسترسي مي باشد . به همين جهت بعد از مدتی نوجوانی که به مصرف نيکوتين به وسيله قليان عادت کرده است، جهت تامين نيكوتين بدن خود به سيگار روی می آورد .

قليان و مخاطرات پزشكي :

تنباکويی که در قليان مصرف می شود غالبا" از نوع نامرغوب ترين تنباکوهاست.آلودگي اين تنباكوها به يكنوع باکتری موسوم به كوكسي گرم مثبت و يك نوع قارچ موسوم به آسپرژيلوس به اثبات رسيده است . تحقيقات نشان داده است مصرف اين تنباكوها‌ ‌آسيب‌هاي جبران ناپذيري به ريه و دستگاه تنفس انسان وارد مي‌كند و علاوه بر‌ ‌سرطان‌زا بودن اين مواد دخاني، بيماري پنومونی را بطور چشمگيري در مصرف كنندگان‌ ‌افزايش مي‌دهد.

نكته قابل توجه اينكه اين تنباکوها به علت نا مرغوب بودن قابل استفاده در سيگار نبوده و به همين دليل آن را با انواع مواد شيميايی و اسانس ميوه ترکيب می کنند و به اسم توتون ميوه ای می فروشند كه اين امر بيماری زايی دود آن را چند برابر می کند.

تحقيقات نشان داده است كشيدن قليان همانند سيگار مي تواند خطر ابتلاء به سرطان، بيماریهای قلبى، سكته، عقيم شدن، افزايش فشار خون، مشكلات باردارى، بيمارى هاى لثه،بيمارى هاى دندان، مسدود شدن شريان ها، زخم معده و آب مرواريد چشم را افزايش دهد . نكته مهم اينكه در قليان مواد سمي حاصل از سوختن ذغال به دود آن افزوده مي شود كه به همين دليل بيماريزايي دود حاصل از كشيدن قليان به مراتب از دود سيگار بيشتر مي شود .

مقايسه بيماريزايي سيگار و قليان :

·بررسی ها نشان داده است هر پكي كه به قليان زده مي‌شود تقريبا 40 برابر يك پك سيگار، دود به ریه فرد مي‌رساند و از طرف دیگر به دليل درجه حرارت بسیار بالای ناشی از اشتعال ذغال، مواد سمي و سرطان زاي بيشتري به وجود مي‌آيد.

·ميزان تركيب سمي منواكسيد كربن در قليان حدود 10 بار بيشتر از سيگار است.

·نحوه پك زدن به قليان به صورتي است كه فرد با مكش عمیق باعث باقي ماندن دود در عمق ريه شده و به همین خاطر دود قلیان در مقایسه با دود سیگار زودتر باعث تخریب بافت ریه می شود.

·مقدار نيکوتين موجود در يک وعده کشيدن قليان با مقدار نیکوتین موجود در يک بسته کامل سيگاربرابریمی کند. ( قلیان اعتياد آور تر است )

·در دود سيگار حدود ۴۰۰۰تركيبشيميايى شناسايي شده است كهتحقيقات نشان داده است بيش از 50 مورد آن ها سمى هستند . تقريبا“ تمامي 50 ماده سمي موجود در دود سيگار هنگام كشيدن قليان نيز توليدشده ضمن اينكه ميزانمنوكسيد كربن ـفلزات سنگين و تركيبات شيميايي سرطانزاكه از ذغال يا مواد تشكيل دهنده قليان متصاعد مي شود به مراتب اثرات سوء بيشتري نسبت به سيگار ايجاد مي كند .

·علاوه بر خطرناك بودن دود قليان براي سلامت دستگاه تنفس ـقلب و عروق ، عامل منفي ديگر قليان ، انتقال بيماريهاي مختلف از طريق دهان و دندان آلوده به وسيله استفاده مشترك چند نفر از يك ني قلياناست كه باعث انتقال بيماريهايي مثل سل، هپاتيت و... مي شود.

·در بين عموم مردم تصور بر اين است که آب قليان ، سموم حاصل از سوختن تنباكو و ذغال را جذب می کند اما اين تصور فقط در صورتی صادق است که اين سموم در آب قابل حل باشند!كه البته اينطور نيست ودودي كه از قليان توليد مي شود مقادير زيادي سموم خطرناك دارد كه باعث بروز ناراحتي و بيماري هاي مختلف مي شود.

بالا رفتن آگاهی درباره اثرات منفی سيگار بر سلامتی و افزايش محدوديت ها، سيگار كشيدن را در كشورهای پيشرفته به ميزان ثابتی كاهش داده است. در حالی كه سيگار كشيدن و مصرف ساير انواع توتون در كشورهای توسعه يافته در حال كاهش است، در كشورهای در حال توسعه، اين ميزان روبه افزايش است. هم چنين سيگار كشيدن در ميان افراد دارای سطح تحصيلات و درآمد پائين تر در حال افزايش است.
مطالعات نشان می دهد كه عوامل ژنتيكی در وابسته شدن يا وابسته نشدن فرد به سيگار نقش دارند. در ميان افرادی كه مبتلا به اختلالات خاص روانپزشكی هستند، احتمال سيگار كشيدن بيشتر است. در پيمايشی كه در آمريكا بر روی دريافت كنندگان خدمات سرپايی روانپزشكی انجام شده، نشان داده شده است كه ميزان استعمال سيگار در ميان مبتلايان به اسكيزوفرنی
۸۸درصد، در ميان افراد مبتلا به مانيا ۷۰درصد و در ميان مبتلايان به افسردگی ۴۹درصد است. پژوهش ديگری نشان داده است كه ۸۵درصد كسانی كه به دليل وابستگی به الكل به مراكز درمانی مراجعه می كنند نيز سيگاری هستند.                                                                                                                                             

آيا سيگار كشيدن خطرناك است ؟

بله، سيگار كشيدن يكی از مهم ترين علل بيماری و مرگ قابل پيشگيری است. نيكوتين به شدت سمی است. خوردن حدود ۴۰ميلی گرم نيكوتين خالص، يا مقدار موجود در دو نخ سيگار، كشنده است. اما زمانی كه سيگار دود می شود، بيشتر نيكوتين سوزانيده شده و تنها يك تا چهار ميلی گرم آن توسط بدن فرد جذب می شود.
با سوختن توتون يك قير چسبناك از تركيب صدها ماده شيميايی به وجود می آيد كه سرطان و بيماری راه های هوايی را سبب می شود. قير در دود توتون به شكل ذرات ريزی آزاد می شود كه به شش ها و راه های هوايی آسيب رسانيده و دندان ها و انگشتان را رنگی می كند. قير عامل اصلی سرطان های ريه و گلو است. سوختن توتون هم چنين توليد منواكسيدكربن می كند، يعنی گازی سمی كه قابل ديدن يا بوييدن نيست. با استنشاق دود سيگار، منواكسيدكربن به جای اكسيژن با هموگلوبين موجود در گلبول های قرمز اتصال می يابد.
نيكوتين با افزايش سرعت ضربان قلب، سبب می شود كه قلب شديدتر كار كند حال آن كه منواكسيدكربن قلب را از اكسيژن اضافی كه لازمه اين كار سنگين است، محروم می نمايد. اين يكی از راه هايی است كه بدان وسيله سيگار كشيدن به قلب آسيب می رساند. زمانی تصور می شد كه سيگارهای دارای تار و نيكوتين كمتر ممكن است برای فرد سيگاری كم ضررتر باشند. اما تحقيقات نشان داده است كه سيگارهای سبك نيز عيناً می توانند همان بيماری ها را توليد كنند.

آيا توتون اعتيادآور است ؟

بله، زمانی كه فرد شروع به كشيدن سيگار می كند، به ويژه در دوران جوانی، شانس معتاد شدن بسيار بالا است. سيگاری های مبتدی به سرعت نسبت به اثرات سوء آغازين، تحمل پيدا می كنند و اگر آثار محرك و مطبوع سيگار برای ايشان لذت بخش باشد استعمال مستمر آن را آغاز می كنند. سيگاری هايی كه به طور منظم سيگار می كشند، معمولاً تعداد ثابتی سيگار را در روز دود می كنند. سيگاری های كانادايی به طور ميانگين، روزانه ۱۶سيگار دود می كنند. وابستگی به نيكوتين عوامل روانشناختی و فيزيكی را درگير می كند.
عوامل روانشناختی می تواند شامل احساس لذت و هشياری باشد. كسانی كه به طور منظم سيگار می كشند، ممكن است ياد بگيرند كه برای دست يافتن بدين احساسات اثرات نيكوتين را بر بدن خويش تحمل كنند. در اين افراد هم چنين علائم يا آغازگرهای شرطی شده ای برای مصرف سيگار شكل می گيرد. برای مثال برخی افراد هميشه پس از غذا، در حين پرداختن به كاری خاص يا در وضعيت های خاص عاطفی مانند احساس افسردگی يا اضطراب، سيگار خود را آتش می زنند. اين آغازگرها الگوهای رفتاری يا عاداتی را به وجود می آورند كه تغيير آن ها دشوار است.

 از نشانه های وابستگی فيزيكی اضطرار فرد برای سيگار كشيدن چند دقيقه پس از برخاستن از خواب، دود كردن سيگار در فواصل منظم در طول روز و ضروری قلمداد كردن اولين سيگار روزانه و مقدم دانستن آن بر ساير كارها است. كسانی كه به نيكوتين وابسته هستند، ممكن است نسبت به آثار نامطلوب آن تحمل پيدا كنند. در اين صورت ديگر از سيگار كشيدن لذت نخواهند برد، اما به كشيدن سيگار ادامه می دهند تا دچار علائم ترك نشوند. علائم ترك سيگار شامل تحريك پذيری، بی قراری، اضطراب، بی خوابی و خستگی است. اين علائم طی دو هفته به تدريج از بين می روند. در برخی افراد تمركز مختل شده و تمايل شديد به سيگار كشيدن برای هفته ها تا ماه ها پس از ترك سيگار ادامه می يابد.

سیگار کشیدن،مضرات و عواقب سیگار

سیگار یکی از ابزارهایی است که شخص با مصرف آن دچار انواع بیماریها ، سرطانها و در نتیجه مرگ تدریجی میشود در این مقاله با مضرات و عواقب مصرف سیگارآشنا خواهید شد طبق تحقیقات سازمان جهانی بهداشت در هر ‌٨ ثانیه یک نفر در دنیا به علت استعمال دخانیات جان خود را از دست می‌دهد

نتایج تحقیقات حاکی از آن است چنانچه افراد در سنین نوجوانی شروع به کشیدن سیگار کنند (بیش از ‌٧٠ درصد موارد سیگاری شدن در این مرحله اتفاق می‌افتد) و مدت ‌٢٠ سال یا بیشتر به این عمل ادامه بدهند بین ‌٢٠ تا ‌٢٥ سال زودتر از افرادی که به هیچ‌وجه در زندگی سیگار نکشیده‌اند، خواهند مرد.                                                        

 

پیامدهای استعمال دخانیات

1- از دست دادن موها
با تضعیف سیستم ایمنی افراد سیگاری در اثر مصرف مواد دخانی، بدن این افراد مستعد ابتلا به انواع بیماریها از جمله «لوپوس اریتماتوز» می‌شود که این بیماری می‌تواند عامل از دست دادن موها، ایجاد زخم‌ در دهان، جوش‌های پوست روی صورت، سر و دست‌ها شود.

2- آب مرواردید (کاتاراکت )
افراد سیگاری ‌٤٠ درصد بیش از افراد دیگر در معرض ابتلا به آب مروارید، کدر شدن عدسی چشم و ممانعت از عبور نور و در نهایت نابینایی هستند.

‌ 3- چین و چروک
استعمال دخانیات باعث از بین بردن پروتئین‌های انعطاف دهنده پوست می‌شود؛ همچنین باعث تحلیل بردن ویتامینA و محدود کردن جریان خون در عروق پوست می‌گردد.
پوست افراد سیگاری خشک و دارای خطوط و چین خوردگی‌های ریزی در اطراف لبها و چشمهاست.

‌4 ضایعات شنوایی
افراد سیگاری ‌٣ برابر بیش از افراد غیر سیگاری به عفونت گوش میانی دچار می‌شوند.

‌5- سرطان پوست  
افراد سیگاری ‌٢ برابر بیشتر از افراد غیر سیگاری در معرض خطر ابتلا به نوعی سرطان پوست (پوسته پوسته شدن، برجستگی روی پوست) قرار دارند
‌6- فساد دندانها  
افراد سیگاری ‌٥/١ مرتبه بیشتر از افراد غیر سیگاری در معرض خطر از دست دادن زودرس دندانها هستند.

‌7- پوکی استخوان  
منواکسید کربن یکی از اصلی‌ترین گازهای سمی در خروجی اگزوز اتومبیل و دود سیگار است، میل ترکیبی این گاز با خون بسیار بالاتر از اکسیژن است. این گاز باعث کاهش قدرت عمل اکسیژن در خون افراد سیگاری حرفه‌ای تا ‌١٥ درصد می‌شود.
استخوان‌های افراد سیگاری تراکم خود را از دست داده و به راحتی شکسته می‌شود همینطور زمان التیام یافتن و جوش خوردن آنها پس از شکستگی تا ‌٨٠ درصد افزایش پیدا می‌کند.

‌8- بیماریهای قلبی  
بیماریهای قلبی ـ عروقی ناشی از استعمال دخانیات بیش از ‌٦٠٠ هزار نفر را در سال در کشورهای توسعه یافته از بین می‌رود استعمال دخانیات باعث افزایش ضربان قلب، بالا رفتن فشار خون، افزایش خطر ابتلا به فشار خون بالا و گرفتگی عروق و نهایتا ایجاد حمله قلبی و سکته می‌شود.

‌9- زخم معده استعمال دخانیات مقاومت معده را در برابر باکتریها پایین می‌آورد؛ همچنین باعث تضعیف معده در خنثی سازی اسید معده و مقاومت در برابر آن بعد از غذا خوردن و بر جای ماندن باقیمانده اسید در معده و در نتیجه تخریب دیواره آن می‌شود.
زخم معده افراد سیگاری به سختی درمان می‌شود و احتمالی بهبودی آن تا زمانی که فرد سیگاری اکثرا اندک است.
10- تغییر رنگ انگشتان
قطران موجود در دود سیگار در اثر استعمال مستمر دخانیات روی انگشتان و ناخنها جمع شده و باعث تغییر رنگ آنها به قهوه‌ای مایل به زرد می‌شود.

11-سرطان رحم و سقط جنین
استعمال دخانیات در دوران بارداری می‌تواند باعث افزایش خطر زایمان نوزاد با وزن کم و بروز مسایل بهداشتی در آینده شود. سقط جنین در مادران سیگاری ‌٢ تا ‌٣ برابر بیشتر است‌12- تغییر شکل سلولهای جنسی در مردان  
استعمال دخانیات باعث کاهش تعداد اسپرم و کاهش جریان خون در آلت تناسلی مردان و ناتوانی جنسی در این افراد می‌شود. ناباروری جنسی در مردان سیگاری نیز متداول‌تر از افراد غیر سیگاری است.
‌13- سرطان  
بیش از ‌٤٠ عنصر سرطانزا در دود سیگار وجود دارد احتمال سرطان ریه ‌٢٢ مرتبه بیشتر از افراد غیر سیگاری است.
طبق تحقیقات بی شماری که انجام شده است در صورت ادامه استعمال دخانیات توسط افراد سیگاری، احتمال مبتلا شدن آنها به انواع سرطان‌های دیگر از قبیل زبان، دهان، غدد، بزاق و حلق (‌٦ تا ‌٢٧ برابر)، سرطان بینی (‌٢ مرتبه بیشتر)، گلو (‌١٢ مرتبه)، مری (‌٨ تا ‌١٠ برابر)، حنجره (‌١٠ تا ‌١٨ برابر)، معده (‌٢ تا ‌٣ برابر)، کلیه (‌٥ برابر)، آلت تناسلی مرد (‌٢ تا ‌٣ برابر)، لوزالمعده (‌٢ تا ‌٥ برابر) مقعد (‌٥ تا ‌٦ مرتبه) وجود دارد

14- مصرف دخانیات بهبود زخم را به تاخیر می اندازد

 در سیستم گوارشی ودر بیمارانی که مبتلا به سوء هاضمه هستند می توان گفت مصرف دخانیات، به صورت استنشاقی یا طرق دیگر، در ایجاد زخم های گوارشی، تشدید برگشت اسید معده به مری و ایجاد سرطان های دستگاه گوارش موثر است .همچنین در بیمارانی که دچار زخم های سیستم گوارشی هستند، مصرف دخانیات بهبود زخم را به تاخیر می اندازد و پاسخ به درمان را کند می کند.

به بیمارانی که از سوء هاضمه رنج می برند توصیه اکید می شود، حتما برای افزایش تاثیر درمان و کاهش عود بیماری، به طور جدی مصرف مواد دخانی را ترک کنند

                                                                         ترك سيگار

كسانی كه سيگار كشيدن را ترك می كنند، عموماً می توانند پس از چند سالی به سطح افراد غيرسيگاری برسند، به ويژه اگر ترك سيگار را در جوانی انجام داده باشند. ترك سيگار ممكن است در چند مرحله انجام شود، از اين رو تلاش مداوم امری ضروری است. فرآورده های حاوی نيكوتين كه به ترك سيگار كمك می كنند، مانند پچ، آدامس، شكل استنشاقی يا اسپری بينی می توانند در كاهش تمايل به سيگار كشيدن و تخفيف علائم ترك موثر باشند.
كاربرد اين محصولات در كنار انگيزه قوی برای ترك و وجود ساير حمايت ها مانند حمايت خانواده، دوستان، گروه ترك سيگار يا حمايت های تلفنی می تواند بسيار موثر باشد. برخی داروهايی كه در آن ها نيكوتين به كار نرفته است می توانند فرد را در ترك سيگار ياری كنند. اين داروها شامل بوپروپيون(زيبان) و نورتريپتيلين(آونتيل) هستند. هر دوی اين داروها با نسخه پزشك به فروش می رسند. در برخی افراد كاهش تدريجی مصرف قبل از ترك، به كاهش علائم ترك كمك كرده و به آن ها اجازه می دهد كه رفتارهای خود را به تدريج تغيير دهند.
استراتژی های كاهش تدريجی مصرف شامل به تاخير انداختن هر وعده سيگار كشيدن، كاهش تعداد سيگارها و دودكردن بخش كمتری از هر نخ سيگار است. گر چه كاهش تدريجی مصرف می تواند برخی خطرات تهديد كننده سلامتی را كاهش دهد، اما برای سيگاركشيدن منطقه بدون خطر وجود ندارد. كاهش تدريجی نمی تواند جايگزين ترك سيگار شود.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   دانلود فایل : مقاله نهایی آلودگی هوا.docx           حجم فایل 17 KB
   دانلود فایل : آلودگی هوای شمیران.docx           حجم فایل 20 KB
شبکه بهداشت و درمان شمیرانات
آدرس : تهران - میدان قدس - ابتدای خیابان شریعتی - جنب داروخانه طالقانی - شبکه بهداشت و درمان شمیرانات
تلفن : 22230370 - 021
پست الکترونیک : Shemiranat@sbmu.ac.ir
                                                                                                    
© تمامی حقوق این سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی شهید بهشتی می باشد.